Angel Force

Не пребивавайте в миналото, не мечтайте за бъдещето, концентрирайте ума в настоящия момент.
Буда

Angel Force
iOS App Store Download
Google Play Download

Бебешки пубертет - как да реагираме, когато детето се тръшка и инати?

Децата минават през различни периоди, трупайки опит и опознавайки света, който ги заобикаля. Така наречения “бебешки пубертет” се появава около 2,3 годинка. Това е нормален етап от развитието на всяко дете и се характеризира най-вече с развитие на индивидуалност и самостоятелност - детето иска да става на неговата, да командава, да казва "Не". Така то пробва и опознава границите - кое е позволено и кое не като изпитва и вас, и себе си, и другите около него (баба, дядо, учителката в градината). Някой деца минават по-бързо и леко през този период, за други той е по-продължителен и "труден". Най-важните неща, които трябва да знаете като родители е:

1. Всяко дете минава през този етап!

Важно е да разберете, че това е просто период, които е част от нормалното развитие на детето. Приемането ще ви позволи да не се притеснявате и чудите: "Ама това моето дете ли е?" Отговорът е: “Да, вашето е - просто расте и това е прекрасно!

2. Грижете се редовно за себе си!

Да, за себе си! Има причина да слагам точно тази точка толкова напред в класацията. Това е много важна част от възпитанието на детето ви. Голяма част от майките спират да се грижат за себе си, когато родят деца. Но истината е, че най-доброто, което можем да дадем на децата си, е това да ни виждат щастливи! Майката и детето са силно свързани и ако мама е добре, детето също ще се чувства добре. Разбира се, ако майката не се е наспала добре, изневрена е, избухва или иска всичко да контролира, то разбира се, че това поведение ще се проектира и върху детето. Затова тук душевния мир на мама е много важен. Ето защо мили мами, грижете се редовно за себе си! Намерете начин да сте щастливи и позитивни!

3. Бъдете търпеливи и уверени в себе си!

Ако детето усети, че сте притеснени или уплашени, то ще разбере, че има власт над вас. Ако вие сте спокойни и уверени, тези “бури” ще преминат много по-лесно и бързо.

4. Не угаждайте на детето, само и само да не се изложите пред хората.

Ако детето започне да се инати на обществени места, много често родителят е склонен да му угоди, защото се притеснява от това какво ще си кажат другите хора. Затова родителят набързо задоволява желанията на детето, само и само да спре да се инати пред хората, а това е голяма грешка. Ако веднъж се случи, да угодите на детето си, за да не се излагате пред другите, бъдете сигурни, че това негово поведение ще се повтори… и потрети…А случи ли се 3 пъти, детето свиква с идеята, че щом се разплаче (тръшка, инати и т.н) ще стане на неговата. Затова, мили родители, не позволявайте да преминете границата на "3-те пъти”. Винаги се питайте: "Кое е по-важно за мен - бъдещето на детето ми или хорското мнение?"

5. Изчакайте “бурята” да премине.

Най-добрата тактика е да изчакате да мине кризата и чак след това да говорите. Докато детето вика и се тръшка, то не ви чува! И каквото и да му кажете, няма никакво значение. Едва след като кризата премине, говорете с него спокойно за това, което се е случило.

6. Изпробвайте различни техники!

Може също така да отразите чувствата му. Например: “Виждам че си разстроен и ти е тъжно… Защо си разстроен?” Когато детето ви каже: “Искам това камионче”, започнете да отразявате чувствата му: “Искаш това камионче ли?” Детето отговаря: “Да, защото Гошко има такова”…Вие: “Така ли? Гошко има същото камионче. И ти искаш да имаш като на Гошко камиончето ли? Разбирам…”

Чрез тази техника детето се чувства чуто и разбрано. Много скоро то се успокоява, защото често децата искат просто внимание и когато го изслушвате спокойно и търпеливо, то си набавя това, от което има нужда.

Надявам се разбирате разликата: ”Няма да ти купя камионче и точка!” или “Разбирам, маминце, че искаш камиончето, защото и Гошко има такова, но ти имаш онова прекрасно червено камионче, което тати ти подари с толкова много любов. Гошко няма такова прекрасно камионче. Твоето може да издава звуци, има дистанционно”…Или измисляте нещо друго, което да кажете на детето - с много любов и разбиране…

Друга техника е да се хиперболизира поведението на детето - например като го попитате дали може да вика още по-силно. Ако детето започне да вика по-силно, ще видите, че много по-бързо ще се успокои от друг път…

Може също така да започнете да викате заедно с него. Понякога детето буквално е в шок от поведението на мама (тати) и веднага спира или му става смешно. Тук обаче е много важно да намерите златната среда и наистина да го изиграете както трябва, в противен случай детето може да помисли, че му се подигравате и да се разстрои още повече. Това е техника, която не бива да се прилага постоянно! А и както казахме всяко дете е различно, намерете коя техника работи за вашето.

7. Не слагайте етикети! Оценяйте постъпката, а не детето!

Голяма част от родителите в момент на ярост казват на детето си: “Ти си невъзпитан!”, “Защо си толкова лош?”, “Виж колко си разхвърлян!”, “Само ме излагаш пред хората” (детето чува “Аз не съм добро дете”). Всички тези изречения съм ги чувала при консултациите ми с децата. Те запомнят всичко, което родителят казва (дори и да си мислим, че не е така). Затова е важно, когато разговаряте с детето да оценявате постъпката, а не детето. Запомнете, че ако му кажете 3 ПЪТИ някоя негативна личностна оценка, то ще я запомни завинаги и после много трудно ще може да се изчисти.

Винаги започвайте с думите: “Ти си прекрасно дете”… И след това допълнете това, което искате да кажете, например: ”Ти си прекрасно дете и знаеш че това, което направи не е правилно”.

8. Сложете ясни граници и не ги нарушавайте!

Много е важно да намерите баланса и да видите кои неща може да му позволите да стават на неговата (за да може все пак да расте самостоятелен). Запомнете, че ако вие за нещо кажете НЕ, трябва да бъдете много твърди ! Не казвайте на единя път "НЕ", на другия “ДА”. Така детето се обърква и не знае кое е правилно и кое не. Ако се случи, че за нещо му се скарате, но после изпитате чувство не вина, НЕ СЕ ИЗВИНЯВАЙТЕ И НЕ ГО ГУШКАЙТЕ! Така то научава, че мама греши, а аз съм прав. Това може да ви изиграе много лоша шега във възпитанието по-късно. Вие сте неговия Бог! Запомнете - Бог не греши! Помислете си как ще се чувствате, ако Бог ви каже: “Извинявай, прости ми, много съжалявам, сгреших” :) :) :)

9. Бъдете единни като родители!

Важно е с другия родител да бъдете на едно мнение затова какво да правите, ако детето се затръшка. Много често се случва единят да е спокоен и да изчака момента да мине, а другия да му угоди веднага. Ако сте на различни мнения, детето ще се научи много бързо при кой от двамата родители "минават номера" и ще започне да ви манипулира. А това повярвайте е черта от характера, която веднъж формира ли се, може да се запази през целия живот. Сигурна съм, че не желаете това за своето дете, затова говорете се с другия родител и бъдете единни.

Автор: Албена Симеонова - психолог и бахов терапевт

За да ви улесня във възпитанието на детето в тази възраст, написах приказката: Мравчо и Бобо. Пускайте я всяка вечер, отново и отново. Така по този толкова лек и нежен начин учим детето ни да не се сърди, а да изразява чувствата си спокойно.

Може да я свалите от тук.

iOS App Store DownloadGoogle Play Download

Тези от вас, които желаят, може да се присъединят в групата ни за родители “Angel Force Kids” във фейсбук

Copyright ©. Всички права запазени. Строго забранено е копирането, разпространението, публикуването или модифицирането на каквито и да е материали или софтуер, поместени в уебсайта на Angel Force, без предварителното писмено съгласие на Angel Force.

iOS App Store DownloadGoogle Play Download